Život a dílo Stanislava Grofa
Dětsví a mládí
MUDr. Stanislav Grof, PhD., se narodil 1. července 1931 v Praze. Má o 4 roky mladšího bratra Pavla, který jako psychiatr působí od roku 1968 na významných univerzitách v Kanadě a USA. Zasadil se zejména o porozumění a léčbu bipolární poruchy. Byl také prvním Stanislavovým sitterem při sezení s LSD a to 13. Listopadu 1956 v Praze. Od té doby se Grof věnuje výzkumu a popisu léčivého potenciálu rozšířených stavů vědomí. Tedy neuvěřitelných 68 let.
Grofovi žili v Praze, po smrti matčiných rodičů se v roce 1934 přestěhovali do České Třebové, kde paní Grofová zdědila obchod. S blížící se válkou se rodina přestěhovala zpátky do Prahy. Zde se Stanislav v dětství zamiloval do kresleného filmu Walta Disneyho a uvažoval o kariéře animátora. Osudově ho však ovlivnila kniha od Sigmunda Freuda, která ho přivedla k psychiatrii.
V roce 1948 rodinu zasáhl komunistický puč – jejich majetek byl znárodněn a Grof byl zatčen za držení protikomunistických letáků. Ve vězení prožil těžké výslechy, na kterých si však podle svých slov něco zvláštně užíval (zejména vliv buzení a spánkové deprivace) a dotkl se tak poprvé prožitkově rozšířených stavů vědomí. Po tříměsíční vazbě byl propuštěn a shodou šťastných okolností, navzdory své minulosti byl přijat na lékařskou fakultu na Karlově univerzitě.
Začátek výzkumu: 50. léta v Praze
V polovině 50. let se zapojil do experimentů (nejen) s LSD. Podrobněji zde popíšeme již výše zmíněnou klíčovou první zkušenost s LSD po dokončení studií lékařské fakulty. „Účinek LSD jsem začal pociťovat asi 45 minut po požití…pak vegetativní příznaky zmizely a nahradila je fantastická přehlídka barevných, zářivých, abstraktních a geometrických vizí…některé z nich připomínaly nádherné vitráže, okna středověkých gotických katedrál, jiné spíš arabesky z muslimských mešit. Je těžké najít slova pro opojnou fugu emocí, vizí a osvěcujících vhledů do mého života a do existence obecně. Vše bylo tak hluboké a otřásající, že to okamžitě zastínilo můj předchozí zájem o freudovskou psychoanalýzu. Vše však bledlo ve srovnání s tím, co přišlo později: fenomenální zážitek kosmického vědomí, který hluboce změnil můj osobní i profesní život. Od té doby je výzkum a studium mimořádných stavů vědomí mým povoláním, posláním a vášní“ (Grofová, 2022).
Dále Grof (2017) uvádí: „Moje první setkání s mimořádnými stavy představovalo z intelektuálního i emocionálního hlediska náročnou zkušenost. V pozdějších fázích experimentální a klinické výzkumné práce s psychedeliky jsem se dennodenně setkával se zážitky, na něž jsem nebyl svým lékařským a psychiatrickým studiem nijak připraven.
Po pravdě řečeno, prožíval a pozoroval jsem věci, které v rámci vědeckého světového názoru, k němuž jsem byl vychováván, byly považovány za nemožné a vůbec se neměly stát, a přesto se neustále děly. Jakmile se mi podařilo překonat počáteční koncepční šok i pochybnosti o vlastním duševním zdraví, začal jsem si uvědomovat, že problém netkví v mých pozorovacích schopnostech či kritickém úsudku, nýbrž v omezeních, která klade současná psychologická a psychiatrická teorie a monisticko-materialistické paradigma současné vědy“.
Grof pokračoval (společně s dalšími lékaři a psychology) s výzkumem psychedelik (LSD, psilocybin, meskalin, adrenochrom, adrenolutin, DMT) ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze a pochopil, že fungují jako katalyzátor hlubokých vnitřních obsahů přesahující běžný rámec postnatální biografie. Aby mohl výzkum pokračovat, tajilo vědecké vedení spirituální aspekty a označovali práci s LSD za „chemoterapii“.
Život a práce v USA
V roce 1965 navštívil USA a dostal nabídky k setrvání, rozhodl se však vrátit. V roce 1967 získal roční stipendium v USA, kde působil na univerzitě Johnse Hopkinse v Baltimoru ve státě Maryland. Po invazi vojsk varšavské smlouvy v srpnu 1968 se rozhodl do Československa nevrátit. Později vydává svoji první knihu Realms of the Hunman Unconscious. V roce 1969 byl Grof jmenován zastupujícím profesorem psychiatrie na Univerzitě Johnse Hopkinse a pokračoval ve své práci jako vedoucí psychiatrického výzkumu v Marylandském středisku psychiatrického výzkumu v Catonsville.
V roce 1969 společně s Maslowem, Sutichem zakládá transpersonální psychologii. Transpersonální psychologie bývá označována jako čtvrtá síla v psychologii. (po behavioristické psychologii, psychoanalýze a humanistické psychologii). Obor se etabluje v roce 1969 založením časopisu transpersonální psychologie. TP se zabývá například tématy, jako jsou jóga, meditace, zen, buddhismus, hinduismus, možnostmi transpersonální psychoterapie, změněnými stavy vědomí, smrtí, šamamnismus, přechodové rituály, kritizuje tradiční chápání duševních onemocnění, léčba závislostí, ekologie, umění a další. Čerpá například z Jamesovy a Jungovy psychologie, výzkumu vědomí, z různých tradic, rituálů, východní filozofii atd.
Roku 1973 přijal pozvání stát se stálým vědeckým pracovníkem Esalenského institutu v Big Sur v Kalifornii (působil zde až do roku 1987), kde spolu se svou dnes již zesnulou manželkou Christinou Grofovou vyvinul holotropní dýchání, inovativní formu zážitkové psychoterapie, jež se v současnosti praktikuje po celém světě. Za uplynulých 50 let prošlo holotropním dýcháním odhadem milion lidí a existuje více než tisícovka školených facilitátorů, kteří organizují workshopy po celém světě (Nestor, 2022).
V 80. a 90. letech se věnuje publikační činnosti. Organizaci konferencí, přednášení a školení terapeutů v holotropním dýchání a výcviku GTT. 1982 spoluzakládá CIIS (kalifornský institut integrálních studií). Jrovněž zakladatelem Mezinárodní transpersonální společnosti (ITA) a po několik desetiletí působil jako její prezident.
První workshop holotropního dýchání v Československu v roce 1989 vede Brigitte Ashauer (Grof), Marie Grofová (matka S. Grofa). V roce 1990 se Grof po 27 letech vrací do Československa.
Prosinec 1990: zahájení výcviku výcvikové skupiny v Praze. V roce 1991 založena Česká transpersonální společnost a v roce 1992 Grof spoluorganizuje mezinárodní transpersonální konferenci v Praze pod záštitou prezidenta Havla. Poté návrat a práce v USA.
2014: Náročné období, umírá manželka Christina. Příjezd S. Grofa po delší přestávce do ČR. Přednášková činnost i vedení seminářů holotropního dýchání v ČR (průběžně do roku 2018). Například Mezinárodní transpersonální konference v Praze (2017). Konference 75 let LSD ve vědě a umění (2018) a další.
Od dubna 2016 je šťastně ženat s Brigitte Grofovou. Žijí spolu v Německu.
V srpnu 2019 byla publikována encyklopedie jeho celoživotního díla pod názvem Cesta psychonauta a dokumentární film o jeho životě a práci The Way of the Psychonaut – Stanislav Grof’s Journey of Consciousness.
V květnu 2020 společně s manželkou Brigitte oznámili zahájení nového mezinárodního výcviku v práci s holotropními stavy vědomí pod názvem Grof Legacy Training (www.groflegacy-training.com).
Rozsah Grofova díla:
Grof se zabývá mnoha disciplínami, které se více či méně přímo pojí s mimořádnými stavy vědomí. „Účastnil jsem se posvátných obřadů domorodých kultur žijících v různých částech celého světa, například amazonských kmenů, mexických a jihoamerických indiánů, setkal jsem se se severoamerickými šamany a spolupracoval s mnoha antropology. Rovněž udržuji kontakt s řadou představitelů různých duchovních směrů, včetně meditačních cvičení vipassaná, zen-buddhismu, tibetské vadžrajány, sádhujogy, tantry a klášterního řádu benediktinů. Další oblast, které věnuji mnoho pozornosti, je thanatologie, poměrně mladý vědní obor zabývající se studiem zážitků blízkých smrti (near-death experiences = NDE) a psychologických i duchovních aspektů smrti a umírání. Pozorování z výzkumu vědomí ukazují, že vědomí je pravděpodobně základní vlastností existence a že se nacházíme v omylu, když tvrdíme, že vědomí je pouhým epifenoménem hmoty, tedy produkt neurofyziologických procesů v mozku. Ukazují, že vědomí je primární vlastností vesmíru“ (Grof, 2017).
Nová mapa psyché
Grofem navrhnutá nová mapa psyché, zahrnuje oproti klasickým přístupům další dvě oblasti: perinatální (vztahující se k období narození) a transpersonální (obsahující rasové, kolektivní a fylogenetické vrstvy nevědomí). Do psychologie přinesl nové termíny jako Holotropní stavy vědomí, COEX systém, bazální perinatální matrice a psychospirituální krize.
Ocenění, vzdělání a publikace S. Grofa
Titul MUDr. získal na LF UK v Praze, titul CSc. pak od Československé akademie věd. Je držitelem čestných doktorátů z Vermontské univerzity v Burlingtonu, z institutu transpersonální psychologie v Palo Alto a ze Světové buddhistické univerzity v Bangkoku.
V roce 2007 mu byla v Praze udělena prestižní Cena VIZE 97 za celoživotní přínos od Nadace Dagmar a Václava Havlových.
V roce 2010 také obdržel cenu Thomase R. Vernyho od Společnosti pro prenatální a perinatální psychologii (APPPAH) za stěžejní přínos k rozvoji této disciplíny.
V roce 2018 mu Kalifornský institut integrálních studií (CIIS) v San Franciscu udělil čestný titul doktora filozofie za psychedelickou terapii a léčebná umění.
Grof publikoval přes sto šedesát článků v odborných časopisech.
V češtině vyšly knihy: Psychologie budoucnosti, Za hranice mozku, LSD psychoterapie, Kosmická hra, Lidské vědomí a tajemství smrti, Když se nemožné stane, Kniha mrtvých – příručky pro žití a umírání, Holotropní vědomí, Revoluce vědomí – transatlantický dialog, Krize duchovního vývoje, Moderní výzkum vědomí a chápání umění, Cesta Psychonauta.
Nesnadné hledání vlastního já, Holotropní dýchání (společně s Christinou).
Blahopřání ke Grofovým 90 narozeninám a ocenění jeho práce (Grofová, 2022):
„Jsi mistrem kosmické hry a bylo mi potěšením a ctí sdílet s tebou téměř půl století láskyplného spojení, tvůrčí spolupráce a inspirace.“
Jack Kornfield, učitel buddhistické vipassany a spisovatel
——————————————————————————————————
„V mém životě není nikdo, kdo by se ti mohl rovnat, drahý Stane, v tom, jak hluboce jsi ovlivnil nejen rozvoj mé mysli, ale i mé duše a ducha. Jsi pro mě úžasným darem milosti. Přišel jsi do moderního světa v době, kdy starobylá mysteria i posvátné rituály byly již po naší civilizaci ztraceny. Během mnoha desetiletí svého života jsi byl veleknězem mysteriózních náboženství smrti a znovuzrození z dob před tisíciletími, šamanem velkých domorodých tradic, který se přenesl do světa vědy. Všechna čest, Stane, a můj nekonečný dík. Ať tvoje hvězda dál jasně září v tomto životě i v mnoha dalších.“
Rick Tarnas, profesor filozofie, kosmologie a vědomí Kalifornský institut integrálních studií
——————————————————————————————————
„Tolik jsi toho dokázal a vytvořil:
1. Prohloubit a zduchovnit psychologii,
2. založit transpersonální psychologii,
3. zmapovat vědomí napříč kulturami a obory,
4. propojit psychologii, mytologii a spiritualitu,
5. objevit nové praktiky, jako je holotropní dýchání,
6. rozpoznat nové duchovní výzvy, jako je psychospirituální rozvoj a psychospirituální krize,
7. založit nové organizace, jako je Mezinárodní transpersonální asociace a Spiritual Emergence Network,
8. a aplikovat tyto poznatky na chápání našich individuálních, sociálních a globálních problémů.
Jak mi jednou řekl Ken Wilber: „Stan by si zasloužil místo v historii, i kdyby napsal jen Kosmickou hru.“ Pravděpodobně bude trvat desítky let, než bude plně pochopen a doceněn plný význam tvého díla a jeho mnoha důsledků. Ale bez ohledu na to, kdy se tak stane, je zřejmé, že jsi rozšířil a prohloubil naše chápání lidské přirozenosti – lidské psyché, jejích potenciálů, možností“.
Roger Walsh, MD, PhD. Profesor psychiatrie, filozofie a antropologie na Kalifornské univerzitě v Irvine
„Ve druhé polovině 20. století náš region obohatil světovou kulturu, filozofii, vědu a sport o kosmopolitní osobnosti, které díky svému talentu a velikosti dosáhly světového významu. Ve sportu to byli například Martina Navrátilová, Ivan Lendl nebo Jaromír Jágr, ve filmu nepochybně Miloš Forman, v literatuře Milan Kundera a v psychologických vědách Stan Grof. Se Stanovým dílem se budou muset vypořádat všechny budoucí generace vědců, myslitelů, filozofů a zájemců o psychologii. Ať už půjde o porozumění, nebo kritickou analýzu, v každém případě se jedná o trvalou stopu, kterou Stan Grof zanechal v lidské civilizaci. Navázal tak na tradici takových velikánů, jako byli Sigmund Freud a Carl Gustav Jung“.
Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych. Ředitel Národního ústavu duševního zdraví a profesor psychiatrie, Univerzita Karlova, Praha.
Použité zdroje:
Film: Cesta psychonauta.
Ke koupi: https://wotp.vhx.tv/products/the-way-of-the-psychonaut-german
Grofová, B. (2022). Stanislav Grof a LSD: Od farmakologie k archetypům. Holos: Opava.
Grof, S. (2017). Psychologie budoucnosti. Poznatky a poučení z moderního výzkumu vědomí. Argo: Praha.
Grof, S. (2019). Cesta psychonauta. Encyklopedie cest do nitra. Díl první. Holos: Opava. Nestor, J. (2022). Dech. Nové poznatky o ztraceném umění. Host: Brno. Winkler, P., Vančura, M. et al. (2016). Transpersonální myšlení v psychologii a psychoterapii. Triton: Praha.
Paměti národa, MUDr. Stanislav Grof, 29. 9. 2017 https://www.pametnaroda.cz/cs/grof-stanislav-1931
Grof, S., Hrabánek, M., Hálová, Z. et al (2019). Psyché a Kosmos. Skripta k 7. Modulu GLT – Holos (nedostupné).